child-817368_960_720-e1449592716229-564x500Historia kinematografii zna wiele niezapomnianych dziecięcych kreacji aktorskich. Jako dzieci swoje kariery aktorskie zaczynały takie gwiazdy jak Leonardo DiCaprio w „ Co gryzie Gilberta Grape’a?”, Natalie Portman w genialnym „Leonie Zawodowcu”, czy Tatum O’Neal, która została najmłodszą laureatką Oskara za film pt. „Papierowy Księżyc”. Praca w branży filmowej większości kojarzy się blaskiem reflektorów, czerwonym dywanem, sławą i sukcesem. W praktyce bywa jednak bardzo stresująca, trudna i niebezpieczna, a na końcowy efekt, który oglądamy w kinach, składa się wiele skomplikowanych czynników. By prawa małych aktorów w tej złożonej branży jaką jest film były chronione, polski ustawodawca wprowadził regulacje, które pozwalają kontrolować czas i warunki pracy dzieci na planie filmowym.

Jakie formalności należy spełnić by zatrudnić małego aktora?

Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w produkcji filmowej zakłada, że dzieci uczestniczące w zdjęciach powinny znajdować się pod opieką swoich opiekunów lub innych osób dorosłych, którym za zgodą opiekunów powierzono opiekę. W zakresie wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dzieci na planie zdjęciowym odsyła do odrębnych przepisów – kodeksu pracy.

Przede wszystkim praca dziecka na planie filmowym nie może przekroczyć 6 godzin (zakaz pracy w porze nocnej 20.00-6.00). Sześciogodzinny dzień pracy dziecka jest ściśle i skrupulatnie kontrolowany przez Państwową Inspekcję Pracy – w praktyce zdarzały się przypadki, że właściwy inspektor pracy został zawiadomiony o przekroczeniu określonego w ustawie czasu pracy […]


<logo>