Muzycy i kompozytorzy działający na amerykańskim rynku upominają się o swoje prawa i tantiemy. Na mocy Copyright Act z 1976 r. twórcy dzieł powstałych w latach 70. i 80. coraz częściej podejmują działania mające na celu odzyskanie praw majątkowych do swoich dzieł. W ostatnim czasie z takim powództwem wystąpił kompozytor Ennio Morricone.

Ennio Morricone to człowiek legenda, cudowne dziecko. Swoją pierwszą piosenkę skomponował w wieku zaledwie sześciu lat, a przez sześć kolejnych dekad pracował przy ponad 500 filmach i serialach. Wśród kompozycji jego autorstwa znalazły się utwory do takich klasyków kinematografii jak „Misja”, „Nietykalni”, czy „Dawno temu w Ameryce”, potrafiące przyprawić o dreszcze nie tylko zagorzałych fanów muzyki filmowej. W tym roku zdobył Oskara w kategorii najlepsza muzyka oryginalna za film „Nienawistna ósemka”.

W ostatnim czasie kompozytor postanowił zająć się uregulowaniem i zabezpieczeniem kwestii należnych mu praw autorskich, w związku z czym wystąpił z powództwem mającym na celu odzyskanie praw do muzyki filmowej trzech filmów, nad którymi pracował na przełomie lat 70. i 80.

Przeciwnikiem artysty w tym sporze jest Bixio Music Group – wydawca i producent muzyczny o włoskich korzeniach – znaczący gracz w dziedzinie produkcji muzycznej na rynku amerykańskim i włoskim, posiadający pokaźną bazę praw do muzyki filmowej, w tym m.in. do takich dzieł jak „Ojciec Chrzestny”, „Chłopcy z ferajny”, czy „Kill Bill”.

Spór o Works made for hire

Według Kompozytora, Bixio pobiera nienależne tantiemy z tytułu udzielonych licencji do muzyki filmowej stworzonej do filmów „Bądź”, „Jaka jesteś” („Cosi Come „), „Pistolet” („Giocattolo”) i „Zabawa jest Cudowna” („Un Sacco Bello”). Jego zdaniem wydawca jest do tego nieuprawniony, ponieważ już w 2012 r. Ennio Morricone, za pośrednictwem firmy, na rzecz której przekazał swoje prawa – Morricone Music – skierował wniosek zawierający wypowiedzenie dotychczasowych warunków i nakaz przekazania należnych praw autorskich na rzecz jego firmy. Wypowiedzenie to wynika z możliwości, jakie daje […]


<logo>