Program tegorocznej edycji festiwalu kanneńskiego, który został ogłoszony 12 kwietnia na oficjalnej konferencji prasowej, jest przedmiotem gorących dyskusji. Kontrowersje budzi nie tyle to, co zawiera, ale to co się w nim nie znalazło. Netflix wycofał zgłoszenia filmów swojej produkcji z powodu obowiązujących we Francji regulacji dotyczących dystrybucji utworu kinematograficznego.

Regulacja chronologii dystrybucji

Porządek dystrybucji utworu kinematograficznego określa rozporządzenie z 1997 r., które ma zastosowanie do wszystkich filmów mających premierę we francuskich kinach. Punktem zero, od którego biegną kolejne terminy jest właśnie data premiery kinowej, a porządek dystrybucji przedstawia się następująco: po czterech miesiącach od wejścia do kin ma miejsce sprzedaż i wypożyczanie filmu na DVD oraz w ramach VOD z opłatą za każdorazowe wypożyczenie utworu, więc działającego w podobny sposób jak stacjonarna wypożyczalnia. To rozróżnienie ma tutaj kluczowe znaczenie, gdyż film może być wypożyczany w ramach abonamentu VOD dopiero po 36. miesiącach. Wcześniej natomiast, po 10. miesiącach bądź roku, w zależności od podpisania porozumienia z organizacją filmową, film może być wyświetlany w płatnej telewizji filmowej (HBO, Cinemax itp.), po 22. miesiącach w telewizji współprodukującej film, a po 30. w telewizji.

Rozporządzenie a Festiwal w Cannes

Rozporządzenie znajduje zastosowanie do filmów biorących udział w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Po tym jak dwa zeszłoroczne filmy konkursowe Netflixa nie weszły następnie do kin we Francji, Thierry Frémaux, dyrektor artystyczny Festiwalu w Cannes, przywołał zasadę wedle której wszystkie konkursowe filmy mają być udostępnione do dystrybucji kinowej we Francji. Kością niezgody jest właśnie ów aż trzyletni termin oczekiwania od premiery kinowej, na udostępnienie filmu w ramach abonamentu VOD. Netflix odmówił wyświetlenia filmów we francuskich kinach, uznając termin oczekiwania za zbyt długi. Model handlowy Netflixa zakłada udostępnienie filmu w ramach abonamentu VOD równocześnie z premierą kinową, zatem takie ograniczenie […]


<logo>